Wystawa fotograficzna "Magiczne struktury"

Motto: Take power from perception

      Cieszę się, że mogę zaprezentować wszystkim zwiedzającym moją fotogalerię, własne przemyślenia nad środowiskiem przyrodniczym. Moja przygoda z fotografią trwa już jakiś czas, i przechodziła różne fazy. Jedną z pierwszych faz lub etapów było nabywanie umiejętności kadrowania i dalsze jej doskonalenie. Właśnie ta czynność tj. indywidualizowanie kadru jest esencją fotografii umożliwiającą przedstawienie swojego spojrzenia. Z wielu różnych dziedzin fotografii, właśnie makrofotografia, w ostatnich latach, okazuję się być mi najbliższą.

Percepcja piękna przedstawionych, unikalnych kompozycji natury, utworzonych przez drewno, wodę, skałę i lód, jest procesem, z którego czerpię energię. Niebagatelną rolę w dojściu do takiego widzenia świata odegrała, w moim przypadku, filozofia, mitologia, muzyka oraz podróże, i związana z tym wiedza dotycząca sposobu odbioru natury przez ludzi innych kultur. Bardzo istotne było także pewne uporządkowanie siebie i obrazu świata, właściwe oddychanie i medytacja zen. Połączenie tych wszystkich elementów razem tj. techniki, filozofii, własnego spojrzenia oraz fascynacji przestrzenią i światłem pozwoliło mi dostrzec piękno struktur występujących w naturze. Stało się to moją pasją.

Przedstawione fotografie mają tytuły, będące luźnymi skojarzeniami z różnymi procesami lub postaciami. Ze względu na różnorodność postrzegania tych samych elementów przez różne osoby, wyobraźnia każdego aktywnie zwiedzającego moją fotogalerię nada im indywidualny charakter czy też wzbudzi pewne przemyślenia lub emocje. Chciałbym przez prezentację moich fotografii zachęcić wszystkich do odkrywania w sobie wrażliwości i wyrażania swojego wnętrza przy pomocy fotografii, a szczególnie makrofotografii i czerpania niezwykłej siły z procesu percepcji struktur.


Wystawa fotograficzna "Piaskowe kompozycje"

Motto:  Wake up beyond time

Dlaczego fotografuję piasek? Ludzie gór często odpowiadali na pytanie: dlaczego chodzisz po górach ? Bo są. Ja odpowiem, na wcześniej postawione pytanie: bo dostrzegłem jego piękno i siłę.

Definicja PIASKU, brzmiąca następująco: nieciągły element środowiska o składnikach losowo wypełniających przestrzeń, jest także definicją mojego JA. PIASEK i JA na plaży, takie dwa byty niezależne od siebie.

Przemierzając plażę, zauważyłem odsłonięte przez fale morskie, plastyczne obrazy utworzone z warstw piasku o niejednolitej barwie. Jak to się stało, że dostrzegłem piaskowe kompozycje ? Dokładnie nie wiem, było to jednak zdarzenie istotne. I dlatego chciałbym podzielić się doświadczeniami procesu percepcji piasku. Najpierw pomyślałem o piasku, jako elemencie przyrodniczym, który niesiony wiatrem, przemieszcza się tworząc wydmy w nowych miejscach. Piasek drapieżnik, groźny i silny żywioł, a jednocześnie forma pośrednia pomiędzy trwałością skał a płynnością wody. Następnie mając całkowicie spokojny umysł, stałem się w jednej chwili, ziarenkiem piasku, składnikiem świata z przedrostkiem "nano", drobnym elementem poddanym żywiołom, by błyskawicznie dostrzec kompozycje utworzone z miliardów ziaren piaskowych. Doświadczyłem w jednej chwili głębokiej więzi z naszą planetą i świadomości poza czasem, w którym pędzimy i spieszymy się. Poza czasem pięknie jest być.


                                                                                                                                     Cezary Toma
NAUKA
SZTUKA
Słowo od autora
© 2011 Copyright by Cezary Toma
Popularne tagi: nauka, botanika, karpologia, rośliny wodne, kwiat, owoc, nasienie, Alismatidae, taksonomia, fotografia, sztuka, makrofotografia, percepcja, natura, medytacja, struktura, filozofia.
Strona główna
Publikacje naukowe
Publikacje popularnonaukowe
Kongresy i konferencje
Staże naukowe
Studia podyplomowe
Kursy
created by ARM Studio MF
BiografiaFotogaleria  |  Prawo autorskie  |  Kontakt
Kursy i uprawnienia
Wystawy autorskie
Wyróżnienia i nagrody
Udział w konkursach
Publikacje fotografii
Słowo od autora
Umiejętności fotograficzne
POLSKI    |
ENGLISH